Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:22
DNES:367
TÝŽDEŇ:367
CELKOM:3313446
V malebnom prírodnom prostredí horného Požitavia na úpätí pohorí Tríbeč a Pohronský Inovec sa rozprestiera Obec Topoľčianky. Topoľčianky sú pôsobivé svojou minulosťou i prítomnosťou a z roka na rok sa stávajú čoraz viac vyhľadávaným a navštevovaným miestom turistov vďaka vynikajúcej polohe, kde končí úrodná pôda horného Požitavia a svahov Tribečského pohoria, ktoré sú bohaté na všetky druhy lesnej zveri, vrátane zubrej obory.
V roku 1990 archeologický výskum na nádvorí zámku v Topoľčiankach, odhalil stopy osídlenia tejto oblasti z čias 6. a 7. storočia n. l. Prvá písomná zmienka o Topoľčiankach sa datuje od roku 1293, kedy vznikla listina z obchôdzky majetkov Nitrianskej kapituly, v ktorej sa nachádza údaj o Topoľčiankach, ktoré sa v tejto listine uvádzajú pod názvom Topolchen Parvum. Prvým zemepánom bol „comes Haslav“, ktorý dostal toto územie ako odmenu od uhorského kráľa Bela IV. za chrabrosť v obrane proti Tatárom. S vtedajších šľachtickým titulom „comes“ sa stáva zakladateľom rodu pánov z Topoľčianok. V rokoch 1561 – 1723, na dobu 162 rokov, sa stávajú Topoľčianky sídlom Tekovskej župy. Od roku 1614 do roku 1708 sa majiteľmi Topoľčianok stávajú Rákocziovci, od roku 1709 – 1742 Zichyovci, éra grófov Keglevichovcov de Buzin započala v roku 1743 a skončila v roku 1890. Keglevichovci vybudovali v našej obci stavby, ktoré tu pretrvávajú dodnes – Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej stavaný v rokoch 1773 – 1781, kedy bol aj konsekrovaný. Druhou významnou stavbou, ktorú tu zanechali Keglevichovci je renesančno – klasicistické priečelie zámku postavené v rokoch 1818 – 1825. V roku 1890 prichádza do Topoľčianok prvý člen rodu Habsburg, arciknieža Karol Ľudovít von Habsburg, ktorý neskôr daroval celý majetok svojmu synovi Jozefovi Augustovi von Habsburg. J. A. Habsburg dal v rokoch 1908 - 1910 vybudovať Poľovnícky zámok, vybudoval pánsku jazdiareň a voziareň, ďalším jeho dôležitým rozhodnutím bolo predĺženie železničnej trate do Topoľčianok, stavba prvej štátnej školy v Topoľčiankach, ktorá začala slúžiť svojmu účelu v roku 1911. Po zániku Rakúsko – Uhorska v roku 1918 končia v Topoľčiankach Habsburgovci a ich majetok prepadol v prospech novovzniknutého štátu Česko – slovenskej republiky. Od augusta roku 1923 sa Topoľčianky stávajú letným sídlom prezidentov republiky, prvým prezidentom, ktorý tu mal svoje sídlo bol T. G. Masaryk. V súčasnosti slúži objekt ako hotelový komplex.
V súčasnosti majú Topoľčianky 2692 obyvateľov.
Obec Topoľčianky počas roka pripravuje množstvo rôznych podujatí. Sú pripravované tak, aby sme ponúkli zaujímavé kultúrno-spoločenské podujatia a aktivity na vypĺňanie voľného času všetkým vekovým kategóriám obyvateľov našej obce a tiež návštevníkom Topoľčianok. K obľúbeným a navštevovaným podujatiam v Topoľčiankach už tradične patria plesy a zábavy hlavne v období fašiangov, taktiež fašiangový sprievod, ktorý prechádza ulicami obce, stavanie Mája, Otvorenie turistickej sezóny, Deň otvorených dverí v NŽ Topoľčianky, Kultúrne leto, ktoré sa stalo neodmysliteľnou súčasťou počas nedieľ prázdninových mesiacov, Vinobranie, Folklórne slávnosti v Topoľčiankach, Festival tradičných remesiel a chutí, programy pre deti a mnoho iných. Pripravovanými podujatiami prispievame k prezentácii živej kultúry a uchovávaniu nehmotného kultúrneho dedičstva miestnych a regionálnych zvykov a tradícií.
Bývalé sídlo Tekovskej župy (1614 – 1708). Letné sídlo prezidentov ČSR (1923 – 1951). Zámok TOPOĽČIANKY- národná kultúrna pamiatka, zasadený do krásneho prírodného prostredia. Za svoju krásu, umeleckú a historickú hodnotu sa v súčasnosti Zámok v Topoľčiankach považuje za najkrajší, najčistejší architektonický prejav klasicizmu a je zaradený medzi Národné kultúrne pamiatky. Vašu pozornosť zaujme múzeum s obrazovou výzdobou, stredovekými zbraňami, krásnou keramikou, porcelánom a inými dobovými predmetmi. Zámocká knižnica je jednu z najstarších v strednej Európe, kde je uchovaných viac ako 14 tisíc zväzkov kníh. Historické sídlo má tri renesančné krídla s manzardovou nadstavbou, ktoré slúžia ako hotelová časť. Hotel ponúka ubytovanie európskeho štandardu v komfortných dvojlôžkových izbách s možnosťou prísteliek. Milovníci jedla si prídu na svoje v Zámockej reštaurácii.
Klasicisticko-baroková stavba z roku 1784 naprojektovaná architektom Melchiorom Hefele, projektantom Primaciálneho paláca v Bratislave. Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej dal postaviť Karol Keglevich s bratom kanonikom biskupom Žigmundom. Pre stavbu si vyhliadol lokalitu zvanú VŔŠOK. Bol stavaný v rokoch 1773 – 1781, v r. 1781 bol konsekrovaný. Projekt na barokový kostol vypracoval vtedajší slávny bratislavský architekt MELCHIOR HEFELE, ktorý v Bratislave projektoval aj Primaciálny palác. Tradícia púte k Panne Márii Škapuliarskej bola založená v r. 1686. Každoročne druhú júlovú nedeľu prichádzajú do Topoľčianok tisíce pútnikov.
Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p. dnes patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny a možno ho právom zaradiť za kultúrne dedičstvo národa. Je špecializovaným zariadením pre chov koní, ktorý je sústredený na jednotlivých výrobných objektoch, ktoré svojou architektúrou, urbanistickým riešením a citlivým zakomponovaním historických vzácnych budov do okolitej prírody slúžia ku cti vtedajších projektantov a stavbárov. Národný žrebčín je v súčasnosti jediná živá „Národná kultúrna pamiatka” na Slovensku, zachovávajúca pre Slovensko a Európu génový fond koní plemien Lipican, Arab, Hucul a Slovenský teplokrvník. Počas takmer 100-ročnej existencie pracovníci, jazdci a kone Národného žrebčína „Topoľčianky“, š.p. reprezentovali Slovensko na najvýznamnejších národných a medzinárodných chovateľských a športových podujatiach. Jeho vitríny zdobia najvzácnejšie vavríny a trofeje z týchto podujatí.
Tradícia chovu koní na Slovensku je veľmi bohatá vo všetkých oblastiach života. Pre zachovanie tradície chovu koní pre ďalšie generácie, Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p. sa v osemdesiatych rokoch podujal postupne vybudovať hipologickú expozíciu, v ktorej je dne sústredených viac ako 3000 vzácnych artefaktov. Návštevníkom poskytne ucelenú predstavu o chove koní, ich využití v spoločnosti, charakteristiky jednotlivých plemien koní, makety výrobných objektov, úspechy žrebčína v chove koní, zariadená sedlárska, kováčska a kolárska dielňa.
Samostatnou kapitolou je kočiareň s výstavou dopravných prostriedkov, kde časť v kočiarni je venovaná výnimočnému športovému podujatiu - Majstrovstvám sveta v dvojzáprahoch, ktoré organizoval Národný žrebčín „Topoľčianky“, š.p. spolu so Svetovou jazdeckou organizáciou (FEI) v roku 2013.
Voľnokrajinársky park v Topoľčiankach má celkovú upravenú rozlohu 30,62 ha z pôvodných približne 60 ha. Park v Topoľčiankach je Národnou kultúrnou pamiatkou a patrí k najvýznamnejším prírodno-krajinárskym parkom na Slovensku. Je vybudovaný v anglickom štýle, ktorého základnou požiadavkou je priblížiť sa čo najviac k voľnej prírode. Je tvorený voľnými plochami, ktoré sú doplňované skupinami stromov, vodnými plochami, drobnou architektúrou a v konečnej fáze voľne prechádza do voľnej prírody.
Zubria zvernica bola vybudovaná v roku 1958. Celý objekt bol vyhlásený za chránenú študijnú plochu, zameranú na ochranu a najmä zachovanie zubra ako živočíšneho druhu. V súčasnosti má zubria zvernica výmeru 140 ha. Z tejto výmery zaberá 27 ha chovateľské jadro, ktoré slúži na chov zubrov a 113 ha tvorí ochranné pásmo, ktorého účelom je eliminovať prípadné úteky týchto zvierat. V zubrej zvernici je možnosť prejsť sa po náučnom chodníku, ktorý má 9 zastávok, na ktorých sa zoznámite so súčasnosťou a históriou chovu zubra v tejto lokalite. Náučný chodník má dĺžku 2 500 m, prevýšenie 40 m a je možné ho prejsť približne za 1 hod.
Je to secesná poschodová budova z roku 1910, ktorá bola vybudovaná Habsburgovcami. Je považovaná za národnú kultúrnu pamiatku. Zámok prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Dnes ponúka hosťom nadštandardné ubytovanie v štyroch apartmánoch zariadených historickým nábytkom. Na poschodí sa nachádza jedáleň.
Vinárske závody Topoľčianky patria k popredným producentom vín v Nitrianskej vinohradníckej oblasti s dlhodobými skúsenosťami a tradíciou. Spoločnosť bola založená v roku 1993, nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“. Víno a kvalita sa rodí vo vinici, preto spoločnosť investuje veľkú časť finančných prostriedkov do vlastných vinohradov. Celkovo obhospodarujeme 550 ha viníc v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Podstatná časť bola revitalizovaná výsadbou nových mladých viníc, ktoré sa nachádzajú v špičkových polohách. Šetrným spracovaním hrozna modernou technológiou a pod vedením skúsených technológov prinášame vína, ktoré sa vyznačujú ľahkým, sviežim, odrodovo typickým charakterom. V portfóliu vín je zastúpená široká škála bielych a červených odrôd v kategóriách akostných vín a vín s prívlastkom. Ponúkame vína dostupné širokej spotrebiteľskej verejnosti ako aj vína určené pre segment gastronómie, vína vhodné k archivácii a prívlastkové vína v najvyšších kategóriách. Kombináciou jedinečnej severnejšej klímy a variabilnosťou pôdnych podmienok sa za dohľadu kvalifikovaných vinárov rodia zaujímavé vína, ktoré o svojich kvalitách presvedčili odborné komisie na domácich a zahraničných súťažiach. Najvyššie úspechy sme si priniesli z Čiech, Moldavska, Talianska či z Francúzska.
Športový areál Tatran je znovuotvorený pre širokú verejnosť od 01.05.2018. Ponúka Vám možnosť posedenia v bare Espresso, kde čapujú výborné pivo Černá Hora. Zrekonštruované ubytovanie v Turistickej ubytovni Tatran ** je pre Vás tiež k dispozícii, ako aj kvalitné denné menu za 4,50€, či možnosť usporiadania rodinných osláv, firemných večierkov a svadieb. KONTAKT: Ľuboš Chren - výkonný riaditeľ, tel.: +421 903 576 011, tel. kuchyňa, objednávky denného menu: +421 911 37 44 99, telefón pre rezervácie: +421 911 37 44 99, mail pre rezervácie: tatran@topolcianky.sk, fb: Tatran Topoľčianky. Adresa: Tatran ŠPORT s.r.o., Športová 1067/17, Topoľčianky 951 93. Ubytovať sa je možné počas pracovného týždňa do 21:00, cez víkend po telefonickej dohode. Kapacita lôžok na celý objekt: 49. Kategória: Turistická ubytovňa **
Pre ubytovanie návštevníkov je k dispozícii Hotel Zámok Topoľčianky, Penzión Gazdovský hostinec, Hotel Hradná stráž, alebo nadštandardné ubytovanie v štyroch apartmánoch v Poľovníckom Zámku.
Zbierka predmetov, ktoré nám hovoria o spôsobe života našich predkov bola založená manželmi prom. ped. ANNOU LUKÁČOVOU a Ing. JOZEFOM LUKÁČOM, CSc. Verejnosti bola sprístupnená v priestoroch Kultúrneho domu 29. augusta 1984. Počas jej existencie ju svojimi darmi obohatili naši občania. Obsahuje historické predmety zo života vidieckych ľudí z prelomu 19.-20. storočia. Okrem používaných základných životných potrieb sa tam nachádzajú aj také predmety ako krosná, kolovrátok, lampáš a pod. Jedinečnosť spočíva v kompletnosti náčinia na spracovanie konope. Pre mladú generáciu je to dnes, už neznámy svet, avšak dôležitý pre poznanie svojej identity. Tradície ľudovej kultúry okrem národopisného múzea, v živej forme zachováva aj súbor Folklórna skupina Topoľnica.
Hrad Hrušov bol postavený v 13. storočí, odkedy zabezpečoval kontrolu starobylého horského priechodu vedúceho z Požitavia na Ponitrie. Význam hradu Hrušov vzrástol najmä v 14. storočí, keď sa po nadobudnutí kráľom stal strediskom panstva s výnosnými zlatonosnými potokmi. V roku 1708 bol Hrušov vyrabovaný cisárskymi vojskami, odvtedy bol opustený. Od roku 2004 sa o záchranu hradu Hrušov usiluje Občianske združenie Leustach z Nitry, cieľom je bezpečné sprístupnenie hradnej zrúcaniny pre verejnosť ako aj zapojenie mladých ľudí do záchranárskych aktivít a rozvíjanie ich vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu.
Pri požiari | 150 |
Pri úrazoch | 155 |
Polícia | 158 |
Int.centrum | 112 |
Hasiči ZM | 037/6422222 |
Polícia | 0961363708 |
Elektrikári | 0850111468 |
Plynári | 0850111727 |
Záchranka | 037/6905336 |
Útulok Zlaté Moravce 0949/642 682
Návštevnosť:
ONLINE:22
DNES:367
TÝŽDEŇ:367
CELKOM:3313446