Hradná stráž je opäť v Topoľčiankach

Hradná strážBol to práve Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý si vybral známy kaštieľ v Topoľčiankach za svoje letné sídlo. T. G. Masaryk (1850 – 1937), doktor filozofie, univerzitný profesor, vedec, historik, bol prezidentom Československej republiky v rokoch 1918 až 1935. Do Topoľčianok prišiel prvýkrát v roku 1923 a potom chodil na letný pobyt pravidelne každý rok až do roku 1933, kedy sa mu zhoršil zdravotný stav. Spolu s ním chodila do Topoľčianok aj jeho dcéra Alica a syn Ján. Prezidenta republiky vždy doprevádzala jeho osobná posádka – jednotka hradnej stráže. V roku 1924 sa na Parkovej ulici postavila budova, v ktorej boli vojaci ubytovaní. Táto budova bola počas nasledujúcich desaťročí využívaná ako základná škola, jazdecká škola, družina, vývarovňa, neskôr „PTŠ-ka“ – poľnohospodársko-technická škola, počas osloboditeľských bojov v 1945 ako lazaret, neskôr ako kasáreň. Po zániku kasární dlho chátrala, a až na začiatku 21. storočia sa jej dostalo opätovného záujmu a bola zrekonštruovaná na elegantný hotel s príznačným pomenovaním Hradná stráž.

Svojou polohou v príjemnom prostredí je tento malý rodinný hotel vhodným miestom pre oddych. Okolité prostredie ponúka príležitosti pre rôzne aktivity ako hipoturistika, prechádzky v prírode, degustácie vína, prehliadky historických pamiatok a i.

Hradná stráž ponúka ubytovanie v desiatich komfortne zariadených dvojlôžkových izbách a šiestich apartmánoch.

Reštaurácia je prepojená s klubovňou s veľkým krbom dotvárajúcim zimnú pohodu. Priestor je vhodný pre uzavretú spoločnosť, na rokovania, rodinné posedenia ale napríklad aj na šálku liečivého čaju Inkov alebo starých Tuarégov.

Konferenčné priestory pre 40 osôb s prezentačnou technikou, ozvučením miestnosti a WIFI sú výborným miestom pre školenia, semináre, svadby, prezentácie, firemné večierky, rauty či teambuildingy.

Respírium, ktoré patrí ku konferenčným priestorom sa stalo miestom stálej expozície obrazov slávnej mexickej maliarky Elvie Sánchez Velazquez.

Na prvom podzemnom podlaží Hradnej stráže sa nachádza saunový svet tvorený parnou, infra a fínskou saunou a spolu s tepidáriom s hviezdnym nebom a masážnymi sprchami je výborným miestom pre oddych a osvieženie tela i duše.

Bowling s dvoma profesionálnymi dráhami je určený najmä pre tých, ktorí obľubujú aktívny oddych s troškou pokoja.

Ing. Miroslava Boboková

penzión HRADNÁ STRÁŽ