Obec Topoľčianky
obecTopoľčianky
RSS

130. výročie vzniku dychovej hudby v Topoľčiankach

V nedeľu, 5. augusta 2012 sa konalo šieste vystúpenie v rámci Kultúrneho leta 2012, spojené so slávnostnou príležitosťou, akou je z pohľadu histórie, oslava úctyhodného 130. výročia vzniku dychovej hudby v Topoľčiankach. Sme úprimne radi, že pozvanie prijali bývalí a súčasní hudobníci DH Podhrušovan, veľká rodina niekoľkých generácií, ktorých spája nadšenie a láska k dychovej hudbe. Sme radi, že pozvanie prijali aj naši spoluobčania a návštevníci Topoľčianok, ktorých záujem a potlesk je pre účinkujúcich vždy tou najkrajšou odmenou a súčasne motiváciou do budúcnosti.

Sú udalosti, ktoré v sebe spájajú minulosť a prítomnosť, históriu a súčasnosť. K nim nepochybne patrí aj 130. výročie založenia DH v našej obci, ktoré si zasluhuje pozornosť nielen zo strany strednej a staršej generácie, ale aj pozornosť mladých, teda pokračovateľov tejto  hudobnej kultúry, pretože ľudová pieseň sprevádzaná dychovkou má vždy svoje osobité čaro. Dychová hudba je súčasťou kultúrneho života aj v našej obci a preto sme  vyjadrili  poďakovanie jej bývalým a súčasným členom za ich čas, energiu, nadšenie,  odovzdané posolstvo a kultúrne i duchovné obohatenie počas mnohých odohraných vystúpení.

Našej dychovej hudbe a jej súčasným a bývalým členom k 130. narodeninám  z celého srdca úprimne želáme za všetkých nás prítomných  veľa zdravia, šťastia,   aby sa im naďalej darilo rozvíjať a dosiahnuť stanovený cieľ v ich činnosti v oblasti dychovej hudby.

Po slávnostnom privítaní všetkých zúčastnených nasledoval úvodný príhovor k jubileu, ktorým sa hosťom podujatia prihovoril zástupca starostu obce, Ing. Roman Kazík.  Počas programu  kultúrneho leta, na ktorom sa postupne predstavili členovia Mládežníckeho dychového orchestru Topoľanček, Folklórnej skupiny Topoľnica a jubilanti  Dychová hudba Podhrušovan, ktorých história sa v určitých časových obdobiach navzájom prelínala, nám vzácny pohľad do minulosti z obdobia vzniku a vývoja dychovej hudby v našej obci až po súčasnosť sprievodným slovom priblížili  dievčatá Evka Kurilová  a Vierka Kurucová  z FSk Topoľnica. Tento deň bol  pre mnohých hudobníkov sviatočný aj tým, že im bol pri príležitosti 130. výročia vzniku dychovej hudby v našej obci udelený Pamätný list  ako poďakovanie za úspešné nadviazanie a pokračovanie v rozvoji dychovej  hudby a reprezentovaní našej obce. Všetkým oceneným  úprimne blahoželáme a do budúcich rokov želáme pevné zdravie, šťastie a spokojnosť v pracovnom aj súkromnom živote.

Po ukončení programu, ktorý sa konal na nádvorí Zámku Topoľčianky sa všetci bývalí a súčasní členovia dychovej hudby presunuli do Domu kultúry a služieb Topoľčianky  na slávnostné posedenie pri dychovej hudbe. Veríme, že aj tu si v kútiku svojho srdca určite zaspomínali na spoločnú bohatú historickú cestu, na spoločné nácviky, spoločné vystúpenia a že si  z tejto chvíle odniesli príjemný zážitok. Pri príležitosti slávnostného jubilea bola vo vestibule Domu kultúry nainštalovaná výstava fotografickej dokumentácie z účinkovania dychovej hudby . Fotografický materiál pochádzal zo súkromných zbierok bývalých i terajších členov dychovky.

text:  A. Chrenová

foto: M. Gašparík, V. Bošanský, M. Brandt

Dátum vloženia: 24. 10. 2014 23:42
Dátum poslednej aktualizácie: 16. 10. 2016 12:13

Život v obci

Dôležité telefónne čísla

Pri požiari  150
Pri úrazoch 155
Polícia 158
Int.centrum 112
Hasiči ZM 037/6422222
Polícia 0961363708
Elektrikári 0850111468
Plynári 0850111727
Záchranka 037/6905336

Útulok Zlaté Moravce        0949/642 682

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:5
DNES:521
TÝŽDEŇ:1621
CELKOM:3273827

SPOZNAJ TOPOĽČIANKY

ENVIPAK

Envipak

Pomoc pre našich občanov