Obec Topoľčianky
obecTopoľčianky
RSS

90. výročie ochotníckeho divadla v Topoľčiankach

Október je pre ochotnícke divadlo v Topoľčiankach významným mesiacom z pohľadu histórie, pretože v tento mesiac slávi prekrásne a úctyhodné 90. výročie svojho založenia.

90. výročie ochotníckeho divadla v Topoľčiankach

… Ach, moja Múza – ôsmich sestier sestra

antických bájí bájna Tália,

vo vzletnom rúchu trúchlivá a pestrá

                                                         nám na javisku deje rozvíjaš …

Vzhľadom na túto skutočnosť sa 23. októbra v DKS v Topoľčiankach konalo slávnostné stretnutie všetkých súčasne i v minulosti aktívnych ochotníckych hercov. Stretnutie veľkej rodiny žijúcich divadelných ochotníkov, ktorá nás spolu s jej ďalšími členmi, ktorí sa žiaľ tohto krásneho jubilea nedožili, takmer bez prestávky počas dlhých 90tich rokov obohacovala svojimi vystúpeniami. Dokazujú nám to aj  neuveriteľne vysoké čísla z činnosti ochotníckeho divadla. Počet odohraných divadelných predstavení  je 205 premiér a 703 repríz. Pod režisérskou taktovkou sa vystriedalo 25 režisérov a na divadelných doskách sa predstavilo 977 hercov. Od nás ostatných im patrí  veľký obdiv a poďakovanie za ich čas, energiu, entuziazmus,  odovzdané posolstvo, kultúrne i duchovné obohatenie. Zatiaľ najnovšia 205. premiéra divadelnej hry s názvom „Náš richtár“ od Paľa Gejdoša sa odohrala práve  pri príležitosti 90. výročia ochotníckeho divadla. Vo veselohre o voľbe richtára, ktorej dej sa odohrával v Liptovskej podhorskej dedine v roku 1928 sa skvele predstavilo  12 súčasných hercov (Paľo Čepček, Terézia Škulová, Gabriel Orlík, Anna Laktišová, Miroslav Hosťovecký, František Cigáň, Július Kuruc, Jozef Benč, Ján Kazík, Emília Kmeťová, Jaroslav Bielik a Marián Stano) v réžii Márie Švarcovej a Gabriela Orlíka. Samotnému divadelnému predstaveniu predchádzalo slávnostné otvorenie s príhovorom starostu obce Juraja Mesku, v ktorom nám v stručnosti priblížil vznik a históriu ochotníckeho divadla v Topoľčiankach. Všetkým prítomným sa prihovorili aj súčasní režiséri Gabriel Orlík a Mária Švarcová. Následne starosta obce udelil dlhoročným hercom a režisérom Ďakovné a Pamätné listy za dlhoročnú ochotnícku divadelnú činnosť. Slávnostnú atmosféru podujatia znásobilo pásmo ľudových piesní FSk Topoľnica a báseň „Sonet pre Táliu“. Pri tejto významnej príležitosti bola vydaná aj publikácia o vzniku a histórii ochotníckeho divadla v Topoľčiankach doplnená množstvom fotografií, ktorú obecný úrad venoval dlhoročným divadelným ochotníkom. Táto publikácia sa bude dať zapožičať  v našej Obecnej knižnici.

Veríme, že veľká rodina divadelných ochotníkov sa bude i naďalej rozrastať a bude mať svojich následníkov.

Veríme, že divadelné predstavenia nikdy nevymiznú z nášho života a že budú i naďalej patriť medzi obľúbené podujatia kultúry v našej obci.

text:  Andrea Chrenová

foto: V. Bošanský

Bulletin k 90. výročiu OD v Topoľčiankach vo formáte PDF

Dátum vloženia: 24. 10. 2014 23:03
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 10. 2016 11:32
Autor:

Život v obci

Dôležité telefónne čísla

Pri požiari  150
Pri úrazoch 155
Polícia 158
Int.centrum 112
Hasiči ZM 037/6422222
Polícia 0961363708
Elektrikári 0850111468
Plynári 0850111727
Záchranka 037/6905336

Útulok Zlaté Moravce        0949/642 682

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 4
DNES: 341
TÝŽDEŇ: 2176
CELKOM: 2649189

SPOZNAJ TOPOĽČIANKY

ENVIPAK

Envipak